tromaktiko: Δείτε τα τελευταία συγκλονιστικά δευτερόλεπτα του αγώνα ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακός - 78-82

Παρασκευή 19 Μαΐου 2017

Οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν ξανά στο καναβάτσο την «αρκούδα» και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό της Euroleague, την Κυριακή, επιστρέφοντας από το -13 - Ρεάλ ή Φενέρ η αντίπαλός τους...

Η ιστορία επαναλαμβάνεται… Σαν φάρσα κάποιες φορές… Ο ‘ταπεινός’ αλλά με καρδιά χιλίων λεόντων Ολυμπιακός, όπως ακριβώς το 2012 (τελικός στην Κωνσταντινούπολη) και το 2015 (ημιτελικός στη Μαδρίτη) έχανε επί 37 λεπτά από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά στο τέλος βρήκε και πάλι τον τρόπο να φέρει τούμπα το ματς, να τινάξει στον αέρα τα προγνωστικά και να προκριθεί στον τελικό!

Οι Πειραιώτες θα αγωνιστούν για 8η φορά στον τελικό της Euroleague, διεκδικώντας την 4η κούπα της ιστορίας τους κι όποιος κι αν είναι αντίπαλος τους (Φενέρ-Ρεάλ ο άλλος ημιτελικός) όπως φάνηκε και σήμερα δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα και κανέναν...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα στην άμυνα και με άστοχα σουτ στην επίθεση (0/3 τρίποντα ο Μάντζαρης) με αποτέλεσμα να βρεθεί στο 3ο λεπτό να χάνει με 7-2, ωστόσο η εικόνα γρήγορα άλλαξε.

Οι ερυθρόλευκοι «έσφιξαν» την άμυνα τους και σερί 0-7 (και το πρώτο εύστοχο τρίποντο από τον Παπανικολάου) προηγήθηκαν 7-9 και ο ημιτελικός έγινε ξανά ντέρμπι στα μισά της πρώτης περιόδου.

Εκεί όμως και πάλι οι παίκτες του Σφαιρόπουλου «κόλλησαν» στην επίθεση (επιμένοντας να σουτάρουν τρίποντα να και είχαν 1/8 στην πρώτη περίοδο) με την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει 9-16 με 7 βολές! Το σερί των Ρώσων έφτασε στο 0-11 (9-18), για να μειώσει στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -6!

Ο Σφαιρόπουλος στις αρχές του β’ δεκαλέπτου τράβηξε στον πάγκο τον Σπανούλη για να του δώσει ανάσες, με το σκηνικό να παραμένει το ίδιο… Καλός αμυντικά, κακός επιθετικά. Παρόλα αυτά μπόρεσε να πλησιάσει στο -3 (18-15) και λίγο αργότερα στο καλάθι (22-20) με τρίποντο του Μάντζαρη, ωστόσο ακολούθησε ένα νέο τρίλεπτο «αφλογιστίας» με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (30-20) στο 16’.

Το τρίποντο-ανάσα του Πρίντεζη (30-23) έδωσε μια μικρή ανάσα, για να εμφανιστεί ο… τυφώνας Τεόντοσιτς ο οποίος με τρία τρίποντα έστειλε τη διαφορά στο +13 (40-27) στο 19’! Κι εκεί που το ματς φαινόταν να… χάνεται, ο Ολυμπιακός για μια ακόμη φορά έδειξε χαρακτήρα, καθώς με τρίποντα των Μάντζαρη, Αγραβάνη (σε νεκρό χρόνο ο τελευταίος) μάζεψε τη διαφορά στο 40-33!

Το φινάλε της β’ περιόδου βοήθησε ψυχολογικά τον Ολυμπιακό στην εκκίνηση του β’ ημιχρόνου, καθώς έδειχνε αρχικά να έχει μια καλύτερη αγωνιστική ισορροπία μειώνοντας στους 4 (48-44). Όμως αρκούσε ένα κακό δίλεπτο με λάθος επιλογές σε επίθεση και άμυνα (αχρείαστα φάουλ) για να φύγει η διαφορά στο 60-49. Κι όμως ο εφτάψυχος Ολυμπιακός δεν λύγισε και πάλι καθώς στο τελευταίο λεπτό και πάλι με τρίποντα των Αγραβάνη, Μάντζαρη μείωσε σε 64-60 δίνοντας διαστάσεις θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο τρόπος με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος αποδείχθηκε καταλυτικός για την εξέλιξη του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός πίστεψε στη νίκη και τα φαντάσματα του παρελθόντος ξύπνησαν για τους Ρώσους.

Ο Ολυμπιακός στο 32’ μείωσε στο καλάθι (64-62), στο 33’ στον πόντο (65-64) και όταν βρέθηκε στο -5 (69-64) στο 34’ σήμανε την τελική επίθεση. Ο Γκριν με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο (μετά από πέντε προσπάθειες) μείωσε σε 69-67 και στο 35’ ο Σπανούλης έφερε το παιχνίδι στα ίσια και… απασφάλισε.

Με δικά του καλάθια ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (69-69, 71-71) και στο 37’ ο Τζάκσον έκανε με 2/2 βολές το 73-71. Οι ερυθρόλευκοι αστόχησαν σε δύο ελεύθερα τρίποντα με Γκριν, Αγραβάνη, η ΤΣΣΚΑ έχασε την επίθεση και στην επόμενη φάση ο εφιάλτης των Ρώσων εμφανίστηκε ξανά πάνω από την Πόλη.

Με τρίποντο από το… σπίτι του ο Σπανούλης στο 38’ έβαλε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (73-74) για να ακολουθήσει ασίστ στον Μπιρτς για το 73-76! Τα χαμόγελα χάθηκαν για λίγο όταν στο 39’ ο Τεόντοστις με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (76-76), αλλά ο Γκριν στα 42’’ με νέο τρίποντο έστειλε στα ουράνια τους  οπαδούς του Ολυμπιακού διαμορφώνοντας το 76-79 για να ακολουθήσει η ρουλέτα των βολών.

Ο Τεόντοσιτς με 1/2 μείωσε σε 77-79, όμως στα 20’’ αστόχησε στο καθοριστικό σουτ που θα έβαζε ξανά μπροστά την ομάδα του κι ο Ολυμπιακός 1/2 βολές από τον Παπαπέτρου και 2/2 από τον Γκριν έφτασε στον θρίαμβο με το τελικό 78-82!

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-33, 64-60, 78-82
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 16, Τεόντοσιτς 23 (4), Όγκαστιν 6, Φριντζόν, Τζάκσον 12 (2), Βοροντσέβιτς 2, Χίγκινς 6, Κριάπα 3, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 4, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 14 (1 τρ., 6 ασ.), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 14 (1 τρ., 7 ρ.), Παπανικολάου 14 (4 τρ., 9 ρ.), Μάντζαρης 12 (4 τρ., 6 ρ.)