tromaktiko: «Πάτησε γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και συνέτριψε 115-85 την ΑΕΚ

Κυριακή 13 Μαΐου 2018

«Πάτησε γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και συνέτριψε 115-85 την ΑΕΚ

Σε ανώμαλη προσγείωση υποχρέωσε ο Παναθηναϊκός την θριαμβεύτρια του...

Basketball Champions League, ΑΕΚ, με το «τριφύλλι» να διευρύνει σε 25-0 το εφετινό αήττητο του στην Α1 Ανδρών.

Οι «πράσινοι» συνέτριψαν με 115-85 την Ένωση στο ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου. Στον αντίποδα, η ΑΕΚ, η οποία κέρδισε το χειροκρότημα από τους «πράσινους» φιλάθλους πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης και μετά το συγχαρητήριο μήνυμα που ακούστηκε από τα μεγάφωνα για την ευρωπαϊκή επιτυχία της, συμπλήρωσε τις 11 ήττες και πλέον ισοβαθμεί στην 5η θέση με Λαύριο και Κύμη.

Ο επιθετικός πλουραλισμός του Παναθηναϊκού (σ.σ. σκόραραν όλοι εκτός των Ρίβερς και Όγκαστ), το καθοριστικό -όπως εξελίχθηκε- πρώτο δεκάλεπτο κυριαρχίας των «πράσινων», και η αδυναμία της ΑΕΚ να συνέλθει από τη… μέθη του ευρωπαϊκού θριάμβου, μετέτρεψαν σε μονόλογο του «τριφυλλιού» τη σημερινή αναμέτρηση. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ, ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι επίσης διψήφιοι Ματ Λοτζέσκι (15π.), Τζέιμς Γκιστ (14π.), Θανάσης Αντετοκούνμπο (12π.), Κωνσταντίνος Μήτογλου (12π.) και Μάικ Τζέιμς (12π.). Όσο για τον Νικ Καλάθη (7π., 8ασ.), με 6 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, φρόντισε να βάλει τις βάσεις της νίκης.

Από την Ένωση, ξεχώρισε ο Ντούσαν Σάκοτα με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 51-38, 83-59, 115-85

Με τον Καλάθη να δίνει ρεσιτάλ στο κομμάτι της δημιουργίας (μοίρασε τις 6 από τις 9 ασίστ του Παναθηναϊκού στο α΄ δεκ.) και η αμυντική προσήλωση να έχει την τιμητική της, οι «πράσινοι» επέβαλαν με το… καλημέρα το ρυθμό τους και στο 5΄ προηγήθηκαν με 15-4. Η γραμμή ψηλών του «τριφυλλιού» έδωσε συνέχεια στην κυριαρχία του Παναθηναϊκού και οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο 7΄ στο +16 (26-10), για να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο +11 (30-19). Στον αντίποδα, ο Σάκοτα με 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν απελπίστικά μόνος στην επίθεση.

H παραγωγικότητα του Παναθηναϊκού μπορεί να περιορίστηκε στη δεύτερη περίοδο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, ώστε να εξασφαλίσει στο 15΄ μία διαφορά ασφαλείας (+15, 44-25), ελέω της ευστοχίας από τα 6.75, και να τη συντηρήσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (51-38).

Ο Παναθηναϊκός δεν κατέβασε ταχύτητα ούτε στην τρίτη περίοδο, με τους «πράσινους» να τρέχουν επιμέρους σκορ 12-7 και να ξεφεύγουν στο 24΄ με 63-45 και ενώ ένα λεπτό νωρίτερα η ΑΕΚ έχανε τον Γκριν με αποβολή, μετά από τεχνική ποινή που δέχθηκε για διαμαρτυρίες, η οποία προστέθηκε στο αντιαθλητικό που είχε υποπέσει. Όσο για τη συνέχεια; Ο Τζέιμς παρουσιάστηκε για ακόμη μία φορά… ορεξάτος στην επίθεση, στέλνοντας το «τριφύλλι» στην τελευταία περίοδο στο +24 (83-59 στο 30΄). Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο, με το νικητή να έχει κριθεί και τον Παναθηναϊκό να μην αγχώνεται μέχρι το τελικό …

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης-Καρακατσούνης-Μαγκλογιάννης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9, Γκιστ 14, Λοτζέσκι 15 (1), Καλάθης 7 (1), Αντετοκούνμπο 12 (1), Ρίβερς, Τζέιμς 12, Παππάς 9 (3), Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 17 (3), Όγκαστ, Μήτογλου 12 (1).

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Τζέιμς 2, Γκριν 2, Χάρις 10, Λαρεντζάκης 11 (1), Χάντερ 8, Πάντερ 14 (2), Ξανθόπουλος 7 (1), Σάκοτα 15 (1), Βασιλόπουλος 4, Άτιτς, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 6.
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ