tromaktiko: Σούπερ Γκέκας!

Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2010

Σούπερ Γκέκας!

Τα όσα έγιναν με την Εθνική ομάδα δεν φάνηκε να επηρεάζουν τον Φάνη Γκέκα, ο οποίος με δύο γκολ οδήγησε την Άιντραχτ στον εκτός έδρας θρίαμβο με 4-0 επί της Γκλάντμπαχ!
Ο Έλληνας επιθετικός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο εντυπωσιακό 4-0 της Άιντραχτ επί της Γκλάντμπαχ, καθώς πέτυχε δύο γκολ και ήταν αυτός που δημιούργησε άλλο ένα.

Στο 25', ο Γκέκας έπιασε το σουτ, ο Μπέιλι απέκρουσε και ο Κόλερ στη συνέχεια πήρε το... ριμπάουντ και άνοιξε το δρόμο για τη νίκη στην Φρανκφούρτη. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Έλληνας άσος εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Μέιερ και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για τους πρώτους βαθμούς στην Άιντραχτ. Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Οχς κλείδωσε το τρίποντο, ενώ στο 64' με ωραίο σουτ ο Γκέκας έγραψε το τελικό 4-0! Δέκα λεπτά πριν από το τέλος, ο Κρις πήρε τη θέση του 30χρονου φορ, ενώ αξίζει επίσης να σημειωθεί πως ο Τζαβέλλας έβγαλε ολόκληρο το 90λεπτο.

Πρώτη απώλεια για το Αμβούργο, που παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στη Νυρεμβέργη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ματάισεν, όμως το πέναλτι του Πινόλα στο 82' έδωσε τον βαθμό στους φιλοξενούμενους. Χωρίς βαθμό παραμένει η Στουτγκάρδη, που παρότι προηγήθηκε με τον Πογκρέμπνιακ, ηττήθηκε εντέλει με 2-1 στο Φράιμπουργκ!

Μία από τα ίδια και για τη Βόλφσμπουργκ, που παραμένει στην ουρά μετά και την ήττα της με 2-0 στο Ντόρτμουντ από την τοπική Μπορούσια. Στο τέλος πήρε την ισοπαλία με 2-2 η Λεβερκούζεν στο Αννόβερο, το οποίο παραμένει αήττητο στις πρώτες αγωνιστικές.

Παρασκευή (10/09)
Χοφενχάιμ-Σάλκε 2-0 (37' Βόρσαχ, 90+2' αυτ. Νόιερ)

Σάββατο (11/09)

Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ 2-0 (51' Σαχίν, 67' Καγκάβα)
Αμβούργο-Νυρεμβέργη 1-1 (64' Ματάισεν - 82' πεν. Πίνολα)
Γκλάντμπαχ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-4 (25' Κόλερ, 35', 64' Γκέκας, 51' Οχς)
Φράιμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-1 (58' Σισέ, 71' Σούστερ - 27' Πογκρέμπνιακ)
Αννόβερο-Λεβερκούζεν 2-2 (20' Για Κονάν, 50' Αμπντελαουέ - 62' Ντερντιγιόκ, 90' Χέλμες)

Μπάγερν Μονάχου-Βέρντερ Βρέμης (19:30)