tromaktiko: Νέα αυτοκτονία για Γιουνάιτεντ!

Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2010

Νέα αυτοκτονία για Γιουνάιτεντ!

Τα εκτός έδρας παθήματα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ... μεταφέρθηκαν και στο «Όλντ Τράφορντ», με την ομάδα του Φέργκιουσον να μένει στο 2-2 με την Γουέστ Μπρομ παρότι προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά! Επέστρεψε στις νίκες η Άρσεναλ, σημαντικό διπλό για Τότεναμ.

Οι «αυτοκτονίες» της Γιουνάιτεντ στην έδρα της Φούλαμ και της Έβερτον συνεχίστηκαν και στο «Όλντ Τράφορντ» στο οποίο η ομάδα του Φέργκιουσον είχε το απόλυτο μέχρι και το Σάββατο το απόγευμα! Η Μάντσεστερ προηγήθηκε της Γουέστ Μπρομ στο 25' με 2-0 με τα γκολ των Τσικαρίτο, Νάνι όμως οι νεοφώτιστοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και μέσα σε έξι λεπτά έφεραν το παιχνίδι στα ίσια! Ο Εβρά με αυτογκόλ στο 50' και ο Τσόγι στο 55' έκαναν το 2-2 και διατήρησαν την Γουέστ Μπρομ αήττητη για πέμπτο σερί παιχνίδι.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Ζίγκιτς, η Άρσεναλ γύρισε το παιχνίδι με γκολ των Νασρί και Σαμάκ και πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Μπέρμιγχαμ, παίρνοντας το πρώτο της τρίποντο έπειτα από την 11η Σεπτεμβρίου.

Η Τότεναμ πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι κερδίζοντας εκτός έδρας με 2-1 την Φούλαμ, ενώ με γκολ των Αμεόμπι και Γουίλιαμσον στο τελευταίο 20λεπτο η Νιούκαστλ έσωσε την παρτίδα και πήρε ισοπαλία 2-2 με την Γουίγκα. Ισόπαλο 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στους ουραγούς Γουλβς και Γουέστ Χαμ, την ώρα που η Μπόλτον επικρατούσε με 2-1 της Στόουκ.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο (16/10)
Άρσεναλ-Μπέρμιγχαμ 2-1 (41' πεν. Νασρί, 47' Σαμάκ - 33' Ζίγκιτς)
Γουλβς-Γουέστ Χαμ 1-1 (10' Τζάρβις - 53' πεν. Νομπλ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Μπρομ 2-2 (5' Τσικαρίτο, 25' Νάνι - 50' αυτ. Εβρά, 55' Τσόγι)
Μπόλτον-Στόουκ 2-1 (22' Λι, 90' Κλάσνιτς - 48' Ντέλαπ)
Νιούκαστλ-Γουίγκαν 2-2 (72' Αμεόμπι, 88' Γουίλιαμσον - 22', 23' Ενζόγκμπια)
Φούλαμ-Τότεναμ 1-2 (30' Καμαρά - 31' Παβλιουτσένκο, 63' Χάντλστοουν)
Άστον Βίλα-Τσέλσι (19:30)