tromaktiko: Ο Κυργιάκος έδωσε... οξυγόνο! (video)

Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2010

Ο Κυργιάκος έδωσε... οξυγόνο! (video)

O Κυργιάκος έδωσε το φιλί της ζωής στη Λίβερπουλ, και η νίκη 2-1 επί της Μπλάκμπερν σκόρπισε αισιοδοξία στις τάξεις των «κόκκινων».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πετύχει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ απέναντι στη Στόουκ. Νέα ήττα θα βύθιζε ακόμα περισσότερο τη Λίβερπουλ, ωστόσο το «Άνφιλντ»… ζωντάνεψε και στους πρωταγωνιστές ανήκει ο Σωτήρης Κυργιάκος. Οι «κόκκινοι» επιβλήθηκαν 2-1 της Μπλάκμπερν και πήραν «οξυγόνο», ενώ επέστρεψε και η αισιοδοξία στις τάξεις των φιλάθλων. Ο Σωτήρης Κυργιάκος με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 48΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πολύ γρήγορα με ένα... αστείο αυτογκόλ του Κάραγκερ στο 50΄. Άμεση η αντίδραση της Λίβερπουλ, καθώς στο 53΄ ο Φερνάντο Τόρες ξαναέδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα.

Την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Γιουνάιτεντ επικρατώντας 2-1 της Στόουκ. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 27' με τον Ερνάντες, ο οποίος αντικαθιστά επάξια τον Γουέιν Ρούνεϊ. Η ομάδα του σερ Άλεξ Φέργιουσον διατήρησε το προβάδισμα εύκολα μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αρκετά βελτιωμένοι και όταν στο 81' ο Τουντσάι πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, τα... φίδια άρχισαν και πάλι να ζώνουν τον Σκωτσέζο τεχνικό, καθώς για ακόμη μία φορά η ομάδα του δέχθηκε γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο... Ο Μεξικανός άσος, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 86' έδωσε τη νίκη στη Γιουνάιτεντ, μία νίκη που είναι η πρώτη της μακριά από το «Ολντ Τράφορντ» για φέτος στην Πρέμιερ Λιγκ και η πρώτη έπειτα από τρεις αγωνιστικές.