tromaktiko: Παναθηναϊκός-ΑΕΛ 1-1

Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2010

Παναθηναϊκός-ΑΕΛ 1-1

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που έκλεψε τις εντυπώσεις και πήρε δίκαια την ισοπαλία στο ΟΑΚΑ. Με εξαιρετική κυκλοφορία και ανάπτυξη, προβλημάτισε ουκ ολίγες φορές τον Παναθηναϊκό. Η ΑΕΛ, παρά τις σημαντικές απουσίες κυρίως στην άμυνα, έπαιξε ανοικτά, εντυπωσίασε έλεγξε εύκολα το ρυθμό, με συνέπεια να απειληθεί ελάχιστες φορές.
Γκολ από τα αποδυτήρια για την ΑΕΛ με τον Κουζέν να προλαβαίνει στο 7ο λεπτό τον Καντέ και να ανοίγει το σκορ μετά από μια εξαιρετική μπαλιά «ξυράφι» του Βενετίδη. Μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 έχασε η ΑΕΛ στο 76ο λεπτό με τον Μακίνουα από πλεονεκτική θέση να σουτάρει άουτ, δοκάρι είχε με κεφαλιά ο Γκαρσία στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε για ακόμη μία αγωνιστική να έχει την ίδια προβληματική εικόνα στο χώρο του κέντρου και την άμυνα, με αποτέλεσμα να χάσει τις περισσότερες μονομαχίες στην αναμέτρηση. Πολύ έντονες οι αποδοκιμασίες για τον Νιόπλια όταν αντικατέστησε τον Χριστουδόπουλο στο 74' με τον Γκαρσία και για όλους, με τη λήξη της αναμέτρησης. με το μέλλον του Νίκου Νιόπλια να θεωρείται αβέβαιο, μετά την σημερινή γκέλα του Τριφυλλιού.

Οι φάσεις του αγώνα
3 Σέντρα του Καραγκούνη από δεξιά, κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα πάνω από το δοκάρι
7 ΓΚΟΟΟΛ 0-1 Σέντρα του Βενετίδη από αριστερά, προβολή του Κουζέν, που πρόλαβε τον Καντέ, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα
8 Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με σουτ του Καραγκούνη, που πέρασε πάνω από το δοκάρι
20 Ο Γκοβού «έσκαψε» την μπάλα προς την περιοχή για τον Σισέ, ο Αμπάρης πρόλαβε και βγήκε, διώχνοντας με τις γροθιές
22 ΓΚΟΟΟΛ 1-1 Εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Βύντρα από δεξιά, ο Κολοβέτσιος θέλησε να απομακρύνει με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Σισέ, που με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στα δίχτυα, φέρνοντας και πάλι το παιχνίδι στα ίσια
26 Σέντρα σουτ του Σίμιτς από πλάγια θέση δεξιά, ο Τζόρβας έδιωξε σε κόρνερ
39 Σουτ του Καραγκούνη από μακρινή απόσταση, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αμπάρης
45 Σουτ του Βύντρα στην κίνηση από πλάγια θέση δεξιά, άστοχο
45+ Σουτ του Κατσουράνη έξω από την περιοχή, η μπάλα στα χέρια του Αμπάρη
66 Σέντρα σουτ του Σπυρόπουλου από αριστερά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
70 Κεραυνός του Σισέ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι
76 Λάθος απομάκρυνση του Καντέ, η μπάλα στρώθηκε στον Μακίνου, ο οποίος με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία
82 Ο Σισέ έστρωσε στον Πετρόπουλο, εκείνος σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή, ο Αμπάρης έδιωξε σε κόρνερ
83 Ο Σισέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως το τέρμα ακυρώθηκε σωστά καθώς ο Γάλλος είχε υποδειχτεί σε θέση οφ σάιντ