tromaktiko: Ξάνθη-ΑΕΛ 1-1

Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2011

Ξάνθη-ΑΕΛ 1-1

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Ξάνθη και ΑΕΛ στα Πηγάδια στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μπόατενγκ στο 14΄ αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ρομέου στο 38΄. Έτσι, οι «βυσσινί» απέτυχαν να παρουν τους τρεις βαθμούς που θα τους βοηθούσε να παρουν μια ανάσα στη μάχη του υποβιβασμού. Παρέμεινe στην 15η θέση η ΑΕΛ με 19 βαθμούς, έξι λιγότερους απο τον Πανιώνιο. Από την άλλη, οι «ακρίτες» με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας έκαναν αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε αποφασισμένη να πάρει τον αγώνα όμως δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή του Γκσπούρνινγκ. Συγκινητική για ακόμα μια φορά η παρουσία 150 περίπου Λαρισαίων οπαδών που δεν σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν για την ομάδα.

Οι φάσεις του αγώνα
12' Από την εκτέλεση του φάουλ, η μπάλα στρώθηκε στον Μαρσελίνιο, που σούταρε από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι
14' ΓΚΟΛ 1-0 Κόρνερ του Μαρσελίνιο από δεξιά, η μπάλα βρήκε το πόδι του Βάλλα, ο Τσοντοφάλσκι απομάκρυνε (ίσως μέσα από τη γραμμή) ενώ στη συνέχεια ο Μπόατενγκ με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
17' Γύρισμα του Πανκράτ με το κεφάλι, ο Αντεφέμι πρόλαβε και απομάκρυνε πριν υπάρξει κίνδυνος
20' Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Τσιμπάμπα από κοντινή απόσταση, η μπάλα απευθείας στα χέρια του Γκσπούρνινγκ
24' Πλασαριστό σουτ του Κιντάνα, μπλόκαρε εντυπωσιακά ο Τσοντοφάλσκι
27' Σέντρα του Πόι από αριστερά, κεφαλιά του Μαρσελίνιο από πλάγια θέση, η μπάλα βρήκε το σώμα του Βενετίδη και έφυγε κόρνερ
37' Ο Τσιμπάμπα μπήκε από αριστερά και σούταρε δυνατά, ο Γκσπούρνιγκ έδιωξε ενώ στη συνέχεια ο Ρομέου πλάσαρε από κοντά, με τον Κωστούλα να βάζει σωτήρια την προβολή και να σώζει την ομάδα του
39' ΓΚΟΛ 1-1 Διαγώνιο σουτ του Ρομέου, περίπου από το ύψος του πέναλτι , η μπάλα στα δίχτυα
63' Σέντρα από δεξιά με τον Πόι, πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έπιασε την κεφαλιά ο Μπόατενγκ, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Τσοντοφάλσκι
75' Μακρινή μπαλιά , ο Τσιμπάμπα κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα, απέφυγε τον Βάλλα όμως ο Γκσπούρνινγκ απέκρουσε το πλασέ του. Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους
79' Νέα προσπάθεια του Τσιμπάμπα, που σούταρε άουτ
90' + 3' Προβολή του Καζάκη, η μπάλα άουτ

Σκόρερ: 14΄ Μπόατενγκ - 38΄ Ρομέου
Κίτρινες κάρτες: Μπόατενγκ - Πανκράτ, Μετίν, Αμπουμπακάρι, Ρέντζας

Skoda Ξάνθη (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνινγκ, Στιούαρτ, Κωστούλας, Βάλλας, Κομεσίδης, Αντεφέμι, Μπόατενγκ, Μαρσελίνιο, Πόι (68' Κατόνγκο), Κιντάνα (60' Φλίσκας), Σουάνης (68' Καζάκης)

ΑΕΛ (Νίκος Κωστένογλου): Τσοντοφάλσκι, Βενετίδης, Κολοβέτσιος, Ταυλαρίδης, Μελίσσης (46' Ρέντζας), Αμπουμπακάρι, Ρομέου, Ιγκλέσιας, Μετίν, Πανκράτ, Τσιμπάμπα (83' Κούλιτς).