tromaktiko: Προϊστορία ΑΕΛ-Παναθηναϊκός

Κυριακή 6 Μαρτίου 2011

Προϊστορία ΑΕΛ-Παναθηναϊκός

Εικοσιπέντε φορές έχουν συναντηθεί συνολικά στο παρελθόν η ΑΕΛ και ο Παναθηναϊκός, σε αγώνες Α' Εθνικής στην Θεσσαλική πρωτεύουσα. Η παράδοση σίγουρα μπορεί να μην παίζει... μπάλα, αλλά μπορεί να μας προσφέρει ενδιαφέρονται στοιχεία για το... παρελθόν των δύο αντιπάλων. Πράσινη είναι η παράδοση των αναμετρήσεων στο Κάμπο ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Παναθηναϊκό. Οι «βυσσινί» έχουν 6 νίκες, 8 ματς έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ οι «πράσινοι» μετράνε 11 διπλά. Και οι έξι νίκες των Θεσσαλών σημειώθηκαν μ' ένα γκολ διαφορά. Η ΑΕΛ έχει 23 χρόνια να κερδίσει στην έδρα της τον Παναθηναϊκό σε αγώνα πρωταθλήματος, από τις 2 Οκτωβρίου 1988 με 2-1 (5' Βουτυρίτσας, 73' Καραπιάλης-86' Χριστοδούλου). Η πιο βαριά εντός έδρας ήττα της ΑΕΛ από το Παναθηναϊκό, στις 25 Μαΐου 1975 με 1-5 (35' Μαντζουράκης-10', 16' Σεϊταρίδης, 23', 62' Αντωνιάδης, 36' Λιβαθηνός). Από εκεί και πέρα, το ματς που έχει μείνει αξέχαστο μεταξύ των δύο ομάδων, ήταν αυτό της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος 1993-94 (21.11.1993) με τις συνεχείς αλλαγές και τα γκολ να πέφτουν βροχή (4-4)! Μέσα σε ένα λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 (8' Τσουκάλης, 9' Προβίδας) για να ισοφαρίσουν οι "πράσινοι" σε ένα δίλεπτο (32' Σαραβάκος, 34' Βαζέχα). Σε 12 λεπτά ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 4-2 με δύο ακόμα γκολ του Σαραβάκου (45' και 57') για να απαντήσουν μέσα σε ένα λεπτό και πάλι οι γηπεδούχοι (62' Τσουκάλης, 63' Στόικα). Στα συνολικά γκολ υπερτερεί η ομάδα του "τριφυλλιού" με 46-26.