tromaktiko: Πρωταθλητής Κύπρου το ΑΠΟΕΛ

Κυριακή 10 Απριλίου 2011

Πρωταθλητής Κύπρου το ΑΠΟΕΛ

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Κύπρο πανηγυρίζει το ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας στο ντέρμπι κορυφή που διεξήχθη στο «ΓΣΠ» και εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο, τέσσερις στροφές, πριν από το τέλος.

Τα γκολ των γαλαζοκίτρινων», οι οποίοι εκτόξευσαν τη διαφορά τους από την ομάδα του Μπάγεβιτς στους 15 βαθμούς, σημείωσε ο Χαραλαμπίδης (41’, 45+11').

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ματς διεκόπη για δέκα λεπτά, λόγω καπνογόνων στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 29' ο Μαντούκα αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι (απέκρουσε ο Γιωργαλλίδης).

Το ΑΠΟΕΛ έφτασε τα 21 πρωταθλήματα και έμεινε ξανά μόνο στην κορυφή της λίστας των κατακτήσεων, αφήνοντας δεύτερη την Ομόνοια με 20, ενώ η Ανόρθωση έχει 13.