tromaktiko: Κυπελλούχος η Ομόνοια στην Κύπρο

Πέμπτη 19 Μαΐου 2011

Κυπελλούχος η Ομόνοια στην Κύπρο

H Oμόνοια στέφθηκε για 13η φορά στην ιστορία της Κυπελλούχος Κύπρου, μετά από έξι χρόνια. Οι «πράσινοι» έφτασαν στην κατάκτηση του τροπαίου στη διαδικασία των πέναλτι αφού επικράτησαν με 4-3. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο...

Αντώνης Γιωργαλλίδης που απέκρουσε δύο πέναλτι απέναντι στον Σταύρου και τον Ερίσε. Από την πλευρά της Ομόνοιας κανείς δεν αστόχησε τα οποία εκτέλεσαν οι Κωνσταντίνου, Εφραίμ, Ρούεδα και Αγκουϊάρ.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα η Ομόνοια προηγήθηκε νωρίς στο 13’ με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν κατά τη διάρκεια του αγώνα να διατηρήσουν το μηδέν παθητικό και να κρατήσουν το σκορ. Το κατάφεραν μέχρι το 83’ και άντεξαν στην πίεση του Απόλλωνα που είχε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στο 84’ όμως ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Ηλία Χαραλάμπους και ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση όμως τίποτα δεν άλλαξε για 120 λεπτά. Έτσι όλα κρίθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι και η Ομόνοια πιο αποτελεσματική πήρε πανάξια το τρόπαιο.