tromaktiko: Μπαξέ ...τσιφλίκι!

Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2012

Μπαξέ ...τσιφλίκι!

Τσιφλίκι του έκανε την Πόλη ο Παναθηναϊκός. "Καθάρισε" με συνοπτικές διαδικασίες τη Φενέρμπαχτσε με 56-77. Δεύτερη εκτός έδρας νίκη στο Top-16 της Ευρωλίγκα, ακέραιες οι ελπίδες πρόκρισης.

Νίκη στο... ρελαντί πήρε ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία από τη Φενερμπαχτσέ και είναι μέσα στο κυνήγι της πρώτης θέσης στον όμιλό του.

Οι "πράσινοι" ήταν εξαιρετικοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ (με διψήφια διαφορά) και να μη τη χάσουν στη διάρκεια του αγώνα, ακόμα και όταν 12 χιλ. Τούρκοι φώναζαν υπέρ των παικτών του Σπάχια.

Ο Ομπράντοβιτς έδωσε εντολή να περάσει η μπάλα στους ψηλούς και ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε κατά κράτος απ' το πρώτο λεπτό. Στο ημίχρονο, μάλιστα, ο Καϊμακόγλου είχε 13 πόντους, ο Μπατίστ 11, ο Τσαρτσαρής 5 κι ο Βουγιούκας 3.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε σημαντική βοήθεια από τους Διαμαντίδη και Σάτο, αλλά και από τον Λόγκαν που πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ στο 29'.

Καϊμακόγλου και Μπατίστ έδωσαν... ρέστα, βοηθώντας τον Παναθηναϊκό να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη με αποτέλεσμα η πρώτη θέση στον όμιλο να παραμένει ανοιχτή!

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 22-36, 43-58, 56-77
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Σπάχια): Ούκιτς 11 (1/7τρίπ., 3ασ., 3λ.), Τζερέλς 12 (1/5τρίπ., 3κλ.), Τουρκσάν 4 (0/1τρίπ., 9ρ.), Ονάν 2 (0/1τρίπ.), Ατσούρ 3 (1/3τρίπ., 3ασ.), Πεκέρ 10 (5ρ.), Τζιστ 6 (1/3τρίπ., 2ασ.), Σαβάς 2, Μπογκντάνοβιτς 3 (1/5τρίπ.), Πρέλντζιτς 3 (1/3τρίπ.)
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μπατίστ 15 (5/13δίπ., 5/6β., 5ρ., 3ασ.), Λόγκαν 8 (2κλ.), Σάτο 12 (10ρ.), Τσαρσταρής 7 (0/1τρίπ.), Διαμαντίδης 7 (1/6τρίπ., 6ρ., 8ασ., 4λ.), Βουγιούκας 3, Καλάθης Ν. 3 (1/2τρίπ., 2ασ., 2λ.), Σμιθ (0/1τρίπ.), Καϊμακόγλου 19 (1/1δίπ., 4/6τρίπ., 5/6β., 5ρ.), Γιασικεβίτσιους 3 (1/2τρίπ., 2ασ., 2λ.)