tromaktiko: Tης έδειξε τα αστέρια του

Παρασκευή 1 Απριλίου 2011

Tης έδειξε τα αστέρια του

Παναθηναϊκός πάει ολοταχώς για το έκτο αστεράκι.
Τι και αν έχασε νωρίς τον Νίκολας με διάστρεμμα,τι και αν φόρτωσαν το Διαμαντίδη με φάουλ στα πρώτα 130 δευτερόλεπτα...
Στο κατάμεστο απο 23.000 οπαδούς του τριφυλλιού ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός επικράτησε 78-67 της οικοδέσποινας του Final-4 Μπαρτσελόνα.Οι πράσινοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 6-0.Δύο γρήγορα φάουλ στο δίλεπτο στον Διαμαντίδη,ένα επιθετικό κι ένα αμυντικό,που σήκωσαν θύελλα διαμαρτυριών προκάλεσαν νευρικότητα και η Μπαρτσελόνα βρήκε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια.Στο 6' και ενώ ο Παναθηναικός ήταν μπροστά με ένα πόντο ο Νίκολας έπεσε άτσαλα και υπέστη διάστρεμμα.Όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δε το έβαλαν κάτω και με εκπληκτική άμυνα βρέθηκαν μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-12.Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν αποσυντονισμένος η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε μέχρι και με τέσσερις πόντους.Κάπου εκεί μπήκε ο αρχηγός,Δημήτρης Διαμαντίδης,επανέφερε την ισορροπία και το ημίχρονο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό μπροστά 34-33.Στο τρίτο δεκάλεπτο με εκπληκτικούς Βουγιούκα,Διαμαντίδη και Καλάθη τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά κατάφερε να πάρει διαφορά 8 πόντων(48-40).Οι πράσινοι είχαν μπλοκάρει τα ατού της Μπαρτσελόνα,με τους Ναβάρο και Λάκοβιτς να μην παίρνουν καν σουτ.Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τρίποντο του Τσαρτσαρή και τη διαφορά στους 9 (56-47).Στη τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός με σοβαρό παιχνίδι,τους Βουγιούκα και Διαμαντίδη να τελειώνουν τις φάσεις,έφτασε να προηγηθεί μέχρι και με 13 πόντους(63-50).Στο τέλος οι Καταλανοί προσπάθησαν,πλησίασαν στους τρεις αλλά στο φινάλε με ψυχραιμία στην επίθεση και σωστές άμυνες η αρμάδα του Ζοτς ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 78-67.Ο Παναθηναϊκός θα πάει στο Final-4 της Βαρκελώνης και θα αντιμετωπίσει τη Σιένα στις 6 Μαΐου.